Γρηγόρης Γεωργάτος

Ο Γρηγόρης Γεωργάτος (γεννήθηκε στις 31 Οκτωβρίου του 1972 στον Πειραιά, με καταγωγή από την Κεφαλλονιά) είναι Έλληνας πρώην διεθνής ποδοσφαιριστής, ο οποίος αγωνιζόταν ως αριστερός οπισθοφύλακας (μπακ).
Την περίοδο 1991-92 έκανε το ντεμπούτο του στην Α' Εθνική με τη φανέλα της Παναχαϊκής. Ύστερα από 4,5 χρόνια με τη φανέλα της Παναχαϊκής (126 συμμετοχές, 14 γκολ) πήρε μετεγγραφή για τον Ολυμπιακό την περίοδο 1995-96, με τον οποίο κατέκτησε τρία πρωταθλήματα (1996-97, 1997-98 και 1998-99). Μάλιστα την τελευταία χρονιά, παρά τον αμυντικό του ρόλο, ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του.
Την περίοδο 1998-99, ο Γεωργάτος αγωνιζόμενος στο UEFA Champions League εναντίον της Γιουβέντους, εντυπωσίασε τους παράγοντες της Ίντερ με αποτέλεσμα να πάρει μετεγγραφή σε αυτή, την περίοδο 1999-2000 έναντι του ποσού των €7.000.000. Στη Serie A είχε 28 συμμετοχές και 2 γκολ με την ομάδα της Ίντερ, όμως την επόμενη περίοδο 2000-2001 επέστρεψε ως δανεικός στον Ολυμπιακό.
Με το τέλος του δανεισμού του επανήλθε στην Ίντερ, δεν κατάφερε όμως να ξαναγίνει βασικός, καθώς ταλαιπωρήθηκε από τραυματισμούς, αγωνιζόμενος σε 12 μόλις αγώνες, σκοράροντας μία φορά.
Μετά το δεύτερο πέρασμά του από την Ιταλία, ο Γεωργάτος επέστρεψε στην Ελλάδα, αγωνιζόμενος με την Α.Ε.Κ.. Την πρώτη χρονιά (2002-03) συμμετείχε σε 23 αγώνες, σημειώνοντας δύο τέρματα, καθώς και σε 4 από τα 6 ισόπαλα παιχνίδια της Α.Ε.Κ. στο Champions League. Την επόμενη περίοδο 2003-04 είχε 6 συμμετοχές και 5 τέρματα.
Τον Ιανουάριο του 2004 επέστρεψε και πάλι στον Ολυμπιακό, κατακτώντας τη δεύτερη θέση στο πρωτάθλημα. Τις επόμενες δύο χρονιές κατέκτησε ισάριθμα νταμπλ και όταν στο τέλος της περιόδου 2006 έληγε το συμβόλαιό του, ο Γεωργάτος εξέφρασε την επιθυμία του να ολοκληρώσει την καριέρα του στον Ολυμπιακό, την οποία ο τότε πρόεδρος της ομάδας, Σωκράτης Κόκκαλης, έκανε πράξη, καθώς ο παίκτης υπέγραψε συμβόλαιο ενός ακόμα έτους.
Την τελευταία του χρονιά στον Ολυμπιακό (2006-07) κατέκτησε το 7ο του πρωτάθλημα έχοντας 8 συμμετοχές με την ερυθρόλευκη φανέλα. Ωστόσο αυτή ήταν η πρώτη του περίοδος μετά από 16 χρόνια καριέρας που δεν σημείωσε ούτε ένα τέρμα.
Τον Ιούνιο του 2007 ανακοίνωσε την απόφασή του να ασχοληθεί με τα διοικητικά της Παναχαϊκής.
Από το 2013 ο Γεωργάτος είναι αρχηγός των ακαδημιών του Ολυμπιακού.
Στην Εθνική Ελλάδας
Το ντεμπούτο του με την Ελλάδα πραγματοποιήθηκε στις 6 Σεπτεμβρίου 1995 στην εκτός έδρας αναμέτρηση εναντίον του Αγίου Μαρίνου (4-0), στο πλαίσιο της προκριματικής φάσης του Euro 1996. Συμμετείχε συνολικά σε 35 αγώνες με τη γαλανόλευκη φανέλα, σημειώνοντας τρία τέρματα.